Historia kiertää, kunnes sen punaisen langan päät saavuttavat jälleen kerran toinen toisensa. Muinaisesta Suomesta lähti saagojen mukaan Norr, joka perusti Norjan ja Kari (josta tuli nimi Karela), joka perusti Karjalan. Suomensukuinen on myöskin Rurik, joka on nykyisten slaavien perustajasankari. (Myös Novgorod, eli Uusilinna, on suomalaisten perustama, mutta jäi vääriin käsiin ja se tiesi konflikteja vielä pitkään - mutta se on eri aihe se).
Trump has Finnish roots. https://t.co/29HbcbonVb
— XeimA (@XeimianTweet) September 12, 2023
Well, Ugro-Finnic tribes were originally ruling around those areas. And yes, Rurik had Finnish roots, he actually was a kven. That is also proven by DNA testing - N1c1 Rurikid princes belong to the Varangian branch.
— XeimA (@XeimianTweet) March 26, 2023
So yes, that all makes sense. pic.twitter.com/lBIt7o81PP
Todellakin, niin muinaiset kronikat kuin DNA-tutkimuskin kertoo, ettei Rurik ollut sen enempää venäläinen kuin ruotsalainenkaan, vaan suomalainen.
Rurikin Dynastia kesti 736 vuotta päättyen vuoteen 1598 ja tuona aika ehti hallita 32 eri kuningasta, eli melkoisen perinnön jätti ja se muistetaan yhä.
Venäjän Katariina suuren mukaan Grostymyslin tytär nai Suomen kuninkaan ja synnytti Rurikin.
Amerikkalaisista lähteistä "American Universal Geography" puolestaan toteaa Rurikin tulleen Suomesta Rusien kanssa vuonna 862". Teoksen mukaan Venäjän asuttivat suomalaiset ja Slaavit - mihin allekirjoittanut lisäisi, että suomensukuiset olivat siellä jo alunperinkin.
Siitä on paljon väitteitä suuntaan jos toiseenkin, että olivatko suomalaiset viikinkejä, mutta mikä on vissi, on se, että viikinkien laivojen tyypissä tapahtui muutoksia kun alkoivat käymään suomalaisten kanssa kauppaa. Suomalaiset kun tiesivät, miten päästä jokia pitkin Novgorodiin. (Samoin mielenkiintoisena huomiona on myöskin se, että kuinka suomen maskuliiniset sanat ovat itäistä alkuperää ja femiiniset sanat läntistä.)
Ja näin satoja vuosia myöhemmin, elämme jälleen nämä samat verilinjat määrittelevät maailman suuntaa. Jos vain ymmärrettäisi suomalaisten jälkeläisyys, eikä valheellisia identiteettejä jotka edistävät sotaa (Puten idea Venäjän historiasta ei ainakaan auta asiaa), olisi meillä rauha ja yhtenäisyys - jos joidenkin tulisi tunnistaa itsensä ja itsenäistyä, on se suomensukuisten.
— XeimA (@XeimianTweet) March 26, 2023