tiistai 14. huhtikuuta 2026

Trumpin rienauskeissi - tämä sinun on hyvä tietää

Trumpilta on viime aikoina mopo karkaillut hanskasta. Allahia ylistettiin pääsiäisenä, ja nyt sitten julkaistiin kuva, jossa larpataan Jeesusta - tai ollaan korvattu hänet. Niinpä jos tässä pilkattiin Jeesusta, pilkattiin sen kautta myöskin kristittyjä kannattajia. 

Tämä ymmärrettävästi ei saanut kannatusta, sillä onhan Jeesuksen korvaaminen antikristuksen funktio, sillä "anti" tarkoittaa joko korvaavaa tai vastustavaa. Eikä sillä, etteikö ilman tuollaista analysoimistakaan voisi sanoa tuon olleen huonon maun osoitus. 

Kieltämättä nämä tessalonikalaiskirjeen sanat myös juolahtivat mieleen:

2:3 Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi, 

2:4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.

Vallankin kun on kaksi yhteistyöstä olevaa porukkaa jotka haluavat kolmatta temppeliä - heistä enemmän edempänä.  

Mutta ensiksi kysymys: miksi tällainen tempaus? 

Hybris? Mahdollisesti. Mutta on myöskin syytä ottaa se vaihtoehto huomioon, josta jo aiemmin on kirjoitettu, kuten esim. tämän vuoden pääsiäisen teematekstissa. Eli näitä sotaretkiä on jo raamitettu Raamatun ennustusten toteutumiseksi, mikä on pahimmassa tapauksessa kristittyjen manipuloimista Raamatun avulla oman agendansa taakse. Ja tätähän Trumpin hallinto on tehnyt jo ihan riittävästi muutenkin. 

No, tällainen tempaus jos jokin, on ainakin keino vesittää moinen, eikö?

Ellei sitten kyseessä oli virhearviointi, nuolaisu ennen kuin tipahtaa. Nimittäin jos jotain on muistettu vihjailla yllin kyllin tai jopa väittää melko suoraan, on se, että Trump olisi Jumalan valittu edustaja, niinpä tällainen Kristukseksi tekeytyminen antaa vahvan viitteen silloin siitä, että nyt oltiin jo lyömässä tässä asiassa isompaa vaihdetta silmään ja julistauduttiin Kristukseksi. 

Mutta tämä ei aivan mennyt putkeen, vaan poistoonhan tuo Trumpin kuva lähti ja vahinkoja yritettiin minimoida sanomalla, että siinä vain esitettiin lääkäriä. Kuka tällaista enää uskoo? No, koska magasta on tullut kultti, niin kulttilaiset uskovat. 

Mutta kognitiivinen dissonanssi on ollut tapauksen johdosta raskas. Tässä suhteessa on huvittavaa nähdä, ettei vasemmistolaiset ja oikeistolaiset eroa lainkaan toisistaan, sillä myös tässä tapauksessa lässyttäjiä piisasi.



Se vielä sanottakoon, että tämän Trumpin tapauksen taustalla on suurempi, jo vuosia Amerikkaa vaivannut ilmiö, joka on myöskin nähtävissä tuossa sotapropagandassa. Trump ei toki tätä keksinyt, vaikka melko röyhkeästi sitä hyväkseen käyttikin, vaan tämä ns. evankelinen kristillisyyshän on toki monelta osin oikein, mutta paikoin siitä on myöskin tullut poliittinen projekti, jossa ujutetaan agendaa uskonnon kautta.  Sen tunnuskirjoina on Scofieldin kommentaariraamattu. Tämä juutalaisten asetteleminen jalustalle ainakin osin on peräisin tuon Raamatun kommentaarien opeista. Dispensationalismiin kun kerran kuuluu ajatus siitä, etteivät juutalaiset välttämättä edes tarvitse Jeesusta ja hänen sovitustyötään, vaan riittää kun ollaan hyviä juutalaisia. Se myöskin sisältää ajatuksen siitä, että Jumala epäonnistui suunnitelmassa A ja Jeesus ikäänkuin oli suunnitelma B. Tuo on rienaavaa ja harhaoppista, mutta se mahdollistaa sen, että liittoutuminen juutalaisten kanssa on vaivatonta, sillä heitä ei näin ollen tarvitse evankeloida tai käännyttää, mutta heitä totta kai pitää pokkuroida - tämä tulee Israelin siunaamisen opista. No, onhan sillä Raamatullinen pohjalla, mutta Raamattu itsessään osoittaa, että myöskin kritiikki on OK jos se on paikallaan - ei viitsi nyt siteerata profeettoja ja Paavalia, ettei käy ns. Räsäset. Eli kritiikki ei välttämättä ole myöskään Israelin kiroamista. 

Niinpä kun ymmärretään tämä tausta, ymmärretään myöskin miksi USA:n ja Israelin suhde on niin yksipuolinen - USA sotii Israelin rinnalla, mutta ei päinvastoin. Mutta tämähän ei ole edes ainoa asia jossa Trump ei ole hyvää pataa heidän kanssaan, vaan hänen tytär on kääntynyt juutalaisuuteen (mikä edellyttää Jeesuksen messiaanisuuden kieltämistä) ja kuten yllä oleva twiitti sen kertoo, Trump edistää myöskin ns. Nooalaisten lakien etenemistä. Kyseessä on sinällään ihan Raamatullinen konsepti, mutta käytännössä se siis tarkoittaa sitä, että juutalaiset haluavat asettaa goiyimit, eli ei-juutalaiset talmudistisen lainsäädäntösä alle. Se on eräänlainen heidän versionsa on shariasta. Se perustuu niille säännöille, jotka Jumala antoi Nooalle, eli siinä missä Toora, eli Mooseksen laki on juutalaisille, on Nooan laki muille. Tässä on vain sellainen huono puoli, että tästä luetaan pois täysin kristillisyys ja talmudistinen tulkintatapa tuosta laista onkin, että kristillisyys on epäjumalanpalvelua, mistä rangaistuksena on kuolema. 

Esim. Laura Loomer pilkkaa heitä, jotka loukkaantuivat Jeesuksen pilkkaamisesta - joskin muina aikoina hän puhuu täysin päinvastaista. 

Myöskin seuraavanlainen havainto on tehty:

Maga tosiaankin tarkoittaa taikuria tai maagikkoa ja on ylin pappisaste Saatanan kirkossa. 

Eli lienee selvää, että tässä ulkopäin kristillisiin vetoavassa maga-kultin liikehdinnässä ei ole ainakaan kristillisyyden voitto tavoitteena. 

Shillit, valehtelevat sykofantit, opportunistit, kaikki selkärangattomat otukset ovat nykyisin tuolle kultille yhtä persoja kuin kärpäset tuoreelle paskalle.

Summa summarum

Allekirjoittanut on muuten sitä mieltä, että Israelin on oikeus puolustaa itseään. Samoin liittolaisiaan saa tukea. Myöskin olisi hyvä, jos Iranin islamistinen hallitus kaatuisi. 

Mutta tämä ei tarkoita sitä, ettäkö pitäisi laskea kaikki tervekin kritiikki pois ja kadottaa itseämme - muistaen, että loppuviimein ainoa asia joka on meidän asia on isänmaamme Suomen asia. Eräs tämän ajan suurimpia vitsauksia on tämä sokea ja selkärangaton, yksipuolinen lojaalius. 

Eli jos tällainen kolmannen tien perspektiivi otetaan, niin ei tulisi simpata sen enempää islamia, jolle olemme kufaareja, tai juutalaisia, joille olemme qoiyimeita. Kristillisyys ja Suomi riittääköön meille. 

Koti, uskonto ja isänmaa - meidän. Ei muiden.

Blasphemers walk among your flock


As the stone

You have become

Not once did you cry

For the lost ones of your world

Ei kommentteja: